Orli nezvládli závěr zápasu proti USK a z Prahy si vezou porážku

Po vítězství Orlů proti úřadujícímu mistru z Nymburku minulý pátek nás dnes čekal zápas s týmem z opačného konce nadstavbové skupiny A1 – USK Praha. Vysokoškolský celek v nadstavbové skupině doposud ze šesti zápasů ani jeden nevyhrál. Dnes bylo ale už od začátku jasné, že tento duel bude hodně vyrovnaný a rozhodne sebemenší chyba. Nám se sice v úvodu podařilo získat vedení 7:0, ale poměrně rychle jsme o něj přišli. Domácí drtivou sérií otočili vývoj utkání a my jsme měli co dělat, aby vysokoškoláci nezískali výraznější náskok. Naštěstí se nám podařilo toto manko ještě do konce první čtvrtiny srovnat a od té doby byl zápas znovu vyrovnaný. Oba celky se tak pravidelně střídaly ve vedení a zápas se postupně dostal až do závěrečné pasáže, ve které byli Orli vždy o krok napřed. Za stavu 80:78 pro Prostějov ale domácí trefili tříbodovou střelu a otočili na 81:80, když posléze k tomuto jednobodovému vedení přidal ještě dva body Hruban, nezbývalo než zkusit tříbodovou střelu. Závěrečná dalekonosná střela Smithe se ale neujala a i když se Venta posléze prosadil zpod koše, znamenalo to jenom snížení na 82:83 a z Prahy si tak vezeme porážku.

   Po sérii šesti porážek vysokoškolského celku v rámci nadstavbové skupiny A1 se dalo očekávat, že domácí na naše Orly od první minuty doslova vletí. Opak byl ale pravdou a po koši Bohačíka a Petersona zvyšoval ve druhé minutě Nicholson na 7:0 pro hanácký celek. Tento poměr sil na palubovce ale nevydržel příliš dlouho. První koš nejprve zaznamenal domácí Hruban a pak následovala drtivá série našeho soupeře 18:4, která znamenala náš osmibodový deficit 12:20. Teprve příchod Mateje Venty a změna taktiky na jednoho podkošového hráče znamenala zlepšení pohybu našeho míče v útoku a agresivnější obranu. Domácí zásluhou nátlakové obrany Orlů tak přišli několikrát o míč a my jsme další dvouminutovku vyhráli poměrem 10:2 a vyrovnali na 22:22. V závěru první části jsme se dokonce dostali do vedení, ale koš domácího Cveka s klaksonem znamenal vyrovnaný stav po prvních deseti minutách 28:28.

   Druhou čtvrtinu sice zahájili lépe domácí, kteří se třemi body v řadě ujali vedení, ale následných sedm bodů z naší strany nenechalo trenéra domácího celku Scalabroniho klidným a vybral si svůj oddechový čas. Ústní domluva domácího trenéra výrazně zapůsobila a vysokoškoláci dokázali díky tříbodovým střelám Hrubana a Slavíka otočit na 39:37. V závěrečné pasáži si pak toto mírné vedení nenechali vzít a do šaten se odcházelo za stavu 44:41. Zatímco první kvartál byl hodně ofenzivní, ve druhé části se oba dva celky soustředily více na obranu, o čemž svědčí i nízké skóre této desetiminutovky 16:13.

Výrazně defenzivní, oproti úvodní části, byla i třetí čtvrtina, kterou zahájili skvěle borci s Orlem na drese, když sérií 10:0 otočili na 51:44. Teprve v šesté minutě této části zaznamenali domácí první bod a je škoda, že se Orlům nepodařilo tohoto bodového vakua ze strany vysokoškoláků využít více. Tým USK se pak nakonec díky svým oporám Sedmákovi a Hrubanovi rozjel a začal skóre korigovat. Orlům se ale nakonec zásluhou skvělého Petersona, který v této části zaznamenal dvanáct bodů, podařilo zvítězit poměrem 18:11 v této části a do závěrečné čtvrtiny se tak vstupovalo za stavu 59:55 pro nás.

Úvod závěrečné čtvrtiny se nesl v duchu bodových minisérií, kdy nejdříve skórovali domácí pět bodů v řadě, potom Orli šest, aby následně domácí zaznamenali osm bodů v řadě a vedli 68:65. Když pak ale Orli vyhráli další dvouminutovku poměrem 8:2 a vedli 73:70, zdálo se, že už mají naši borci zápas pod kontrolou. Pak ale přišly dvě důležité tříbodové střely  v podání Mareše s Votroubkem, které znamenaly vyrovnaný stav 78:78 minutu před koncem. V závěrečné minutě proměnil Smith dvoubodový pokus, ale následně naše obrana zapomněla na Mareše v rohu hřiště a ten znovu skóroval a posunul domácí do nejtěsnějšího vedení. My jsme pak bohužel závěrečnou akci uspěchali, přišli jsme o míč a museli jsme faulovat Hrubana, který dvěma úspěšnými trestnými hody zvýšil na 83:80. Smith pak ještě zkusil dalekonosnou trojku, ale ta nepropadla obroučkou. Útočně sice doskočil Venta a s klaksonem proměnil dvoubodový koš, ale to už nic nezměnilo na vítězství domácích 83:82.

 

USK Praha – BK Prostějov 83:82 (28:28 44:41 55:59)

USK Praha: Hruban Vojtěch 21, Sedmák Peter 16, Slavík Jiří 14, Votroubek Stanislav 12, Mareš Michal 8, Šotnar Michal 5, Cvek Viktor 4, Soukup Milan 2, Vocetka Michal 1, Fait Dalibor 0, Hartman Jan 0, Stariat Jiří 0

BK Prostějov: Peterson Travis 22, Smith Jamar 15, Venta Matej 13, Bohačík Jaromír 7, Bratčenkov Vojtěch 7, Cadri-Nicholson Bertengeh 7, Pandula Dušan 7, Pelikán Rostislav 2, Slezák Pavel 2, Švrdlík Kamil 0

střelba 3b.: 23/9:21/6

střelba 2b.: 37/21:46/27

TH: 20/14:14/10

doskoky: 29:35

chyby: 19:23

rozhodčí: Macela Miroslav, Vondráček Marek, Kučera Stanislav

komisař: Hlaváček Pavel

One thought on “Orli nezvládli závěr zápasu proti USK a z Prahy si vezou porážku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *