Orli vletěli do čtvrtfinále jako praví dravci, Ostravu smetli v prvním kvartálu!

Až nečekaně jednoduchý průběh měl úvodní duel naší čtvrtfinálové série s Ostravou. Soupeř z Moravské Ostravy Sponzorováno Slovenske Online Casino, necítil hořkost porážky už více než dva měsíce, i když měřil síly pouze se slabšími celky ze skupiny A2, a podle předzápasových prognóz se očekával vyrovnaný průběh. Opak byl ale pravdou. Už v první čtvrtině získali Orli díky skvělé obraně a přesné střelbě dvacetibodový náskok, který po zbytek utkání postupně navyšovali. Soupeř prakticky své naděje na dnešní vítězství vzdal po polovině utkání, kdy se dostal do třicetibodového deficitu a doslova na spadnutí byla čtyřicetibodová hranice. Pouze úspěšné tříbodové střely soupeře v závěrečné čtvrtině znamenaly snížení našeho vedení na konečný jednatřicetibodový rozdíl 94:63. Do Ostravy tak v úterý míříme s vedením 1:0 na zápasy, přičemž o druhý bod budeme usilovat právě na palubovce našeho soupeře, který doma neprohrál již dva a půl měsíce. 

   Po týdenní pauze mezi nadstavbovou skupinou A1 a play-off, zahájili dnes prostějovští Orli vyřazovací fázi domácím, čtvrtfinálovým duelem s NH Ostravou. Zatímco naši Orli byli přinuceni v rámci nadstavbové skupiny A1 několikrát „kapitulovat“ před hrou jiných celků, ostravský protějšek poznal porážku naposledy 7. února proti Plzni.  Od tohoto data už jenom vítězil a připsal si tak patnáct vítězství v řadě. Právě tato obdivuhodná série, i když v rámci nadstavbové skupiny A2, a výkony některých ostravských hráčů vedla k domněnce, že úvodní duel s Orly by mohl být vyrovnaný. V úvodní minutě dnešního utkání sice opravdu skórovali pouze hosté a ujali se vedení 3:0, ale pak přišla agresivní obrana domácího celku, rychlý přechod do útoku a přesná zakončení z rukou domácích hráčů. Sérií 11:0 jsme tak okamžitě otočili vývoj utkání a hosté si vybrali svůj první oddechový čas. Ani po něm se ale hra příliš nezlepšila a za stavu 16:7 si trenér Ostravy Dušan Meddvecký vybral svůj druhý oddechový čas. „Bohužel i přes dva time outy, které jsem si v rychlém sledu v první čtvrtině vybral, jsme dělali stále stejné chyby. Stříleli jsme z nepřipravených pozic a na začátku časového limitu pro útok,“ spílal svým hráčům na tiskové konferenci po zápase trenér Ostravy. Hostům se tak stále nedařilo najít recept na naši agresivní obranu, která nedávala soupeři žádnou otevřenou střelu a nepouštěla protihráče do průniků pod koš. V závěrečné části této periody jsme tak díky další výrazné sérii 14:0 zvýšili náš náskok na rovných dvacet bodů 29:9.

   Stejně jako hostům patři úvod první čtvrtiny, tak i v první minutě druhé části zaznamenali hosté několik bodů v řadě, konkrétně sedm. Ani to ale nevyvedlo naše borce z míry a ti se tak drželi svého vlastního stylu hry, který jim náramně vycházel. Během následujících devadesáti vteřin jsme tak díky Slezákovi, Petersonovi a Pelikánovi měli náš dvacetibodový náskok zpátky a hra se vrátila do „vyjetých“ kolejí. Soupeř v průběhu této periody ještě jednou zaznamenal výraznější bodovou sérii, ale stejně jako v úvodu zůstali naši borci klidní a nezpanikařili. Za zmínku taky stojí, že zatímco hosté neustále drželi na hřišti své klíčové hráče, na prostějovské straně už dávno základní pětice odpočívala a šetřila síly na druhou polovinu zápasu. Do šaten tak oba celky odcházely za stavu 47:39.

Po osmnáctibodovém vítězství v první polovině dnešního utkání bylo oběma celkům jasné, že vstup do třetí čtvrtiny bude opravdu klíčovým pro celý zbytek zápasu. Pokud by se vstup Ostravě povedl, mohl by být zápas ještě dramatický, pokud ale ne, znamenalo by to konec a tak se taky stalo. Naši Orli jednoznačně vstup do třetího kvartálu ovládli a díky devíti bodům v řadě získali pětadvacetibodový náskok. Obvyklí skóreři hostů navíc stále nemohli najít svoji střeleckou mušku a tak se náš náskok neustále zvyšoval, až se díky dlouhé dvoubodové střele v podání domácího Švrdlíka dostal na sedmadvacet bodů 67:40.

S ohledem na náš náskok před závěrečnou částí se domácí Orli sice neměli čeho obávat, ale i tak hráli v závěrečné části naplno a znovu zvyšovali naše vedení. Po další tříbodové střele Smithe, která upravila na 75:44, se navíc domácí diváci dočkali jedné zajímavosti, která by jistě neměla uniknout. Od třetí minuty této části hry totiž zbytek utkání dohrála kompletní česká pětice – Slezák, Bratčenkov, Bohačík, Švrdlík, Pelikán. „Kdybychom takovou situaci zažívali častěji, určitě bychom se nezlobili. S ohledem na věk třech hráčů této sestavy je to příslib do budoucna a jsem moc rád, že se o svoje místo na palubovce pořádně poprali a nic nevypustili,“ pochvaloval si po zápase trenér Choleva. Domácí tak postupně zvýšili až na třiceti osmi bodový rozdíl 84:46, který byl dnešním maximem. Pak totiž přišly čtyři, respektive pět tříbodových střel (Wright byl faulován při tříbodovém pokusu a následně proměnil všechny tři trestné hody) v podání hostů a ti tak snížili na závěrečný jednatřicetibodový rozdíl 94:63. Z Orlů tak opadla úvodní nervozita a po výborném výkonu se právoplatně ujali vedení 1:0 v sérii. Další zápas nás čeká již v úterý a to na ostravské palubovce, kde budeme usilovat o další krůček směrem k semifinále.

BK Prostějov – NH Ostrava 94:63 (29:9 47:29 67:40)

BK Prostějov: Pandula Dušan 16, Peterson Travis 15, Cadri-Nicholson Bertengeh 13, Slezák Pavel 12, Smith Jamar 12, Bratčenkov Vojtěch 8, Pelikán Rostislav 7, Bohačík Jaromír 5, Švrdlík Kamil 4, Venta Matej 2

NH Ostrava: Luettgerodt Riley 17, Wright Derek Steven 14, Manousos Savvas 10, Hughes James 8, Číž Adam 4, Jurečka Luděk 3, Zbránek Filip 3, Gniadek Martin 2, Stehlík Jan 2, Aleksejevs Jurijs 0, Palát Michal 0, Stuchlý Marek 0

střelba 3b.: 24/8:19/4

střelba 2b.: 51/27:45/18

TH: 19/16:20/15

doskoky: 48:32

chyby: 16:19; rozhodčí: Dolinek Ivo, Paulík Robert, Kapl Antonín

komisař: Cígler Vilém

nejlepší hráč: Dušan Pandula

 

Dušan Medvecký (trenér NH Ostrava):

V první řadě bych chtěl pogratulovat domácímu celku k vítězství. My jsme dnes odehráli katastrofální utkání. V první čtvrtině jsme byli všude pozdě a všechno jsme řešili špatně. Pak už jsme se jenom vezli. Naši hráči nemají s vyřazovacími boji příliš mnoho zkušeností, zatímco hráči Prostějova jich mají na rozdávání. I když jsme tak první duel nezvládli, pevně věřím, že v domácím prostředí budeme hrát daleko lépe, nebudeme tak statičtí a budeme pohybovat míčem.

 

Zbyněk Choleva (trenér BK Prostějov):

Jsem moc rád, za dnešní vítězství a zejména pak za vstup do zápasu. Rozhodlo prakticky naše nasazení v úvodu utkání, výborná obrana a úspěšná střelba. Po dobrém začátku jsme si začali věřit, spolupracovali jsme jak v útoku, tak i v obraně. Právě v defenzívě byl klíč k tomuto úspěchu. Navzdory dnešnímu vysokému vítězství je ale třeba udržet koncentraci, protože vedeme pouze 1:0 a série se hraje na tři vítězné zápasy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *